Jak se bleskově zbavit oparu ?

26. ledna 2011 v 11:42 |  what will fit
Ach ne! Čeká tě první rande, ples nebo prostě nějaká mimořádná událost, kde chceš vypadat dobře. A na rtu se ti klube nepříjemný opar. Jak s ním rychle zatočit?
Kde se bere?Hodně lidí ho bere jen jako kosmetickou vadu, ale opar je ve skutečnosti virové onemocnění. A pěkně nepříjemné. Když se ti totiž udělá opar jednou, máš virus v sobě a tedy i dispozici k tvorbě oparů. Této dispozice se nezbavíš, neexistuje proti ní žádné očkování nebo funkční léčba. Musíš se s ní smířit, ale můžeš udělat maximum pro to, aby ti samotný opar nevyrašil.

Kde všude může být?

Nejspíš znáš opar, který se ti udělá na rtu. Může se ti ale objevit i jinde na obličeji, třeba na bradě nebo v nose, kde je fakt hodně nepříjemný. Obličejem to ale nekončí! Může napadnout i intimní partie. Takže když má tvůj kluk opar na rtu, zapomeňte na orální sex, jinak by ti tam dole mohly vyrašit drobné puchýřky, ale taky velké vodnaté puchýře, které svědí a strupatí. S jejich léčbou si sama neporadíš a musela bys k doktorovi. Existuje také tzv. pásový opar, který se aktivuje stresem nebo onemocněním. Pásový opar se ti může objevit v podstatě kdekoliv: na čele, hrudníku, rukou, nohou, trupu, hýždích... Jak vypadá? Postižené místo je zarudlé, plné vodnatých puchýřků, které časem praskají a strupatí. Pěkně to bolí a svědí a opět ti s tím pomůže jenom doktor.

První pomoc?

Když cítíš, že se ti opar začíná dělat, hned si vezmi paralen nebo jiný lék proti horečce. Opar se ti totiž může udělat z vnitřní horkosti, třeba když se přetáhneš při sportu, nebo když na tebe leze chřipka.

Když už se ti opar udělal, sáhni po kostce ledu a přilož ji na něj. Zmenší to nafouklý puchýřek a okamžitě uleví od bolesti. Mezitím zapátrej, jaký léčebný arzenál doma máte.

Snaž se oparu nedotýkat. Tedy kromě okamžiku, kdy nanášíš mastičku, i když na tu klidně můžeš použít kousek vaty nebo vatovou tyčinku do uší. Je-li totiž opar otevřený a hnisavý, snadno si můžeš virus přenést i jinam. Dokonce i v nehtovém lůžku se ti může udělat strašně bolestivý opar, takže pokud si mastičku nanášíš rukama, ihned si je potom umyj.

Jestli na opary trpíš hodně často, měla by sis o tom promluvit se svou doktorkou. Mohla by ti předepsat léky, které se berou hned, jak cítíš, že se ti opar klube. Vůbec se ti pak nemusí udělat. Jestli se ti dělají opary často a máš jich hodně naráz, nejspíš to vyřeší jen antibiotika, které také seženeš jen od svojí doktorky.

K prevenci proti vzniku oparu pomáhají i různé léčebné přípravky, často přírodní. Pomohou ti echinaceové kapky, kvasnicové tablety, B-komplex, pupalkový olej nebo riboflavin. Zase je ale třeba říct, že každému zabírají jinak. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o přírodní preparáty, nemusíš se bát, že si budeš zbytečně zanášet tělo chemií.

Jak se rychle zbavit bolesti i oparu?


• Volně prodejné léky a mastičky - v lékárně ti poradí, co by ti mohlo zabrat. Problém ale je, že každý na ně reaguje různě. Co jednomu báječně zabírá, na to jiný nereaguje nebo dokonce reaguje ještě větším zhoršením. Bohužel, budeš to muset otestovat.

• Mléko - Když nemáš po ruce nic účinnějšího, potírej opar mlékem. Obsahuje látky, které podporují hojení.

• Kypřicí prášek - smíchej prášek s vodou a vzniklou kašičku, spíš hustší, nanes v tenké vrstvě na opar. Zaschne a zajistí ti, že se ti do oparu nedostane žádná nečistota. Navíc urychlí vysušování a strupatění oparu.

• Pasta - stejný efekt má i zubní pasta s fluorem. Když jdeš v noci spát, může se stát, že se otřeš o polštář a strhneš si opar. Tím si protáhneš dobu léčby a ještě tě to bude pěkně bolet. Když si přetřeš opar tenkou vrstvou zubní pasty, která na něm zaschne, je opar chráněný a navíc rychleji zasychá.

• Alkohol - alkohol vysušuje a díky tomu urychluje hojení oparu. Sáhni po hodně silné pálence, třeba slivovici, nebo po nějakém kosmetickém přípravku s obsahem alkoholu. Třeba čistící vody na akné může pomoct.

• Tea Tree olejíček - tenhle všelék je dobrý i na opary. I když je dost aromatický a na rtu není dvakrát moc příjemný, opar dezinfikuje a zrychluje hojení. Navíc zmírňuje i bolest.

• Propolis - včelí produkt, který má velmi silné protibakteriální antiseptické účinky, přispívá k znecitlivění a rychlému hojení ran. Rychle ti pomůže od bolesti, zklidní a zmenší opar a pomůže s rychlejším hojením.

• Náplast Compeed - náplast, kterou snadno překryješ opar. Navíc ji můžeš přetřít rtěnkou nebo leskem, takže jestli potřebuješ opar zakrýt okamžitě, je tohle ta pravá volba. Náplast v sobě navíc obsahuje účinné látky, díky kterým necítíš bolest, a opar se rychleji hojí. Někteří lidé ale na tuto látku nereagují dobře a opar se jim ještě zhorší, nebo se jim udělají další. Čti pečlivě příbalový leták.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama